Tepelné čepradlo NPH Tepelné čepradlo NPH z pravej strany Tepelné čepradlo NPH z prednej strany Tepelné čepradlo NPH z lavej strany

NPH6-V7-S

Tepelné čepradlo NPH Tepelné čepradlo NPH z pravej strany Tepelné čepradlo NPH z prednej strany Tepelné čepradlo NPH z lavej strany

NPH9-V7-S

Tepelné čepradlo NPH Tepelné čepradlo NPH z pravej strany Tepelné čepradlo NPH z prednej strany Tepelné čepradlo NPH z lavej strany

NPH11-V7-S

Tepelné čepradlo NPH Tepelné čepradlo NPH z pravej strany Tepelné čepradlo NPH z prednej strany Tepelné čepradlo NPH z lavej strany

NPH13-V7-S

NP-V7-S Séria

Séria NP-V7-S

Označenie Split znamená, že tepelné čerpadlo je rozdelené na vnútornú a vonkajšiu jednotku. Medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou je medené potrubie. V potrubí sa nachádza chladivo.

Hlavnou výhodou systému split je, že pri dlhodobom výpadku energie, prípadne nepoužívaní systému nehrozí zamrznutie.

Automatická a samoučiaca sa funkcia rozmrazovania v kombinácii s nanopotiahnutým výparníkom skracuje čas rozmrazovania na minimum a zvyšuje účinnosť.

Ovládajte svoj vykurovací systém

Tepelné čerpadlá Energy Save je možné ovládať lokálne prehľadným displejom alebo na diaľku cez smartfón, prípadne počítač. Nepotrebujete žiadny dodatočný ovládací termostat. Aj keď nie ste doma, máte plnú kontrolu nad vykurovacím systémom prostredníctvom smartfónu alebo počítača.

Dve teplotné zóny

Využíva vykurovaciu krivku na zabezpečenie rovnomernej vnútornej teploty bez ohľadu na vonkajšiu teplotu (ekvitermickú reguláciu).
Pri poklese vonkajšej teploty tepelné čerpadlo zvyšuje teplotu vykurovacieho systému a naopak, keď stúpa. Rôzne vykurovacie systémy vyžadujú rôzne teploty, napr. podlahové kúrenie a radiátory. S elektronickou reguláciou tepelných čerpadiel Energy Save máte možnosť nastaviť dve vykurovacie krivky, ak má nehnuteľnosť dva rôzne vykurovacie systémy (zóny).

Záloha

Elektrický ohrievač je riadený tepelným čerpadlom a automaticky sa spustí, ak je kapacita tepelného čerpadla počas najchladnejších dní v roku príliš malá. Je možné ovládať aj externý zdroj tepla ako je kotol na elektrinu, drevo, olejový alebo plynový kotol.

O tepelných čepadlách

Séria NP-V7-S

Veľa z nás pochybuje ako môže byť tepelné čerpadlo o 70% úspornejšie oproti elektrickému kotlu a o 30% úspornejšie oproti plynovému vykurovaniu.

Môže. Treba si len uvedomiť ako tieto zariadenia pracujú. Elektrický kotol mení elektrickú energiu na teplo priamo „spálením“ (premenou na teplo). Dajme tomu v pomere 1:1 (nie je to úplne tak, v skutočnosti sú tam drobné straty). Teda ak do kotla dodáte 1kW energie, dostanete 1kW tepla. Plynový kotol pracuje podobne a spaľuje plyn.

Tepelné čerpadlo nič nespaľuje. Len odoberá teplo z nejakého média (najčastejšie vzduch, zem, voda) v určitom množstve a systém tepelného čerpadla ho zosilňuje. To znamená, že dodanú energiu „nespaľujeme“ na teplo. Využívame ju na pohon systému.

Ak teda do tepelného čerpadla dodáme na pohon systému (pohon kompresora) 1kW elektrickej energie a z média (vzduch, zem, voda) odoberieme teplo napríklad 4kW, dostaneme výkon tepelného čerpadla 5kW.

Takto sa počíta výkon tepelného čerpadla COP. Ak teda tepelné čerpadlo pracuje pri COP 5 a viete, že výkon tepelného čerpadla je 5kW, vydeľte tieto dve čísla

výkon TČ : COP = koľko energie potrebuje kompresor     5kW : 5 COP = 1kW

Aby mohlo tepelné čerpadlo vôbec fungovať, potrebuje chladivo. Teplo vždy prechádza z teplejšieho miesta do chladnejšieho. Preto ak budeme mať naše chladivo chladnejšie ako je teplota média z ktorého chceme vykurovať (vzduch, zem, voda) bude do nášho chladiva teplo prechádzať.

Podmienkou teda je, aby bolo chladivo v našom systéme vždy chladnejšie ako teplota média.

A teraz to kúzlo: Ak teda bude mať vonkajší vzduch s teplotu – 15°C a budeme mať v systéme chladivo s teplotou – 50°C, tak sa samozrejme chladivo od vonkajšieho vzduchu ohreje.

Najzakladanejšie súčasti vzduchového tepelného čerpadla sú:

  1. Výparník (vyzerá podobne ako chladič auta) - Tým, že cez neho prúdi vonkajší vzduch sa v ňom chladivo ohrieva a premieňa z kvapaliny na paru (výparník)
  2. Kompresor – Svojou prácou zabezpečuje obeh chladiva v systéme. Tým, že chladivo stlačí zvýši jeho tlak a teda aj teplotu (môžeme ju odovzdať na kúrenie).
  3. Kondenzátor (už to nie je chladič auta ale doskový výmenník) – V ňom sa odovzdá teplo z chladiva na kúrenie do systému (radiátor, podlahové kúrenie). Chladivo ochladne a stáva sa z neho kvapalina (kondenzuje).
  4. Elektronický ventil (pracuje podobne ako vstrekovací systém paliva pri aute) – zabezpečuje dávkovanie paliva do výparníka. Tým, že „nastrekne“ presnú dávku chladiva zníži tlak a tým aj teplotu chladiva. Preto môže ochladené chladivo opäť vo výparníku odobrať teplotu na vykurovanie z vonkajšieho vzduchu (vo výparníku).

Z tohto veľmi zjednodušeného popisu je jasné, ako veľmi dôležité sú fyzikálne vlastnosti chladiva. Ak by sme ako chladivo použili vodu, v systéme by mrzla už pri 0°C a tepelné čerpadlo by prestalo pracovať.

Často kladené otázky

a odpovede

Viac a podrobnejšie sa dozviete v našej Knižnici. V nej odhalíte tajomstvá tepelných čerpadiel.

Energy Save - tepelné čerpadlá zostavené pre škandinávsku klímu sú v súčasnosti úspešne dodávané do 34 krajín Európy.

Knižnica tepelných čerpadiel ZDARMA

Vstúpte do svojej vlastnej knižnice s tematikou tepelných čerpadiel. Zhromažďujeme pre vás skúsenosti s tepelnými čerpadlami vo forme návodov, textov a videa. Vrele odporúčame si ju preštudovať aby vás pri výbere vášho tepelného čerpadla nikto nenapálil.

Logo Energy Save

Kontaktujte nás

NAVITA Com., s.r.o.

Mojmírová 2,
955 01 Topoľčany

+421 905 266 691

info@energysave.info